Son Yazılar

Camın Kullanım Alanları

Endüstriyel ve günlük alanlarda en çok kullanılan malzemelerin başında cam gelmektedir. Gündelik hayatı kolaylaştıran, maksimum oranda güvenlik sağlayan camın…

Daha fazla oku

Camın Üretim Süreci

İnorganik bir madde olan cam, malzemeciler tarafından aşırı soğutulmuş bir sıvıya da benzetiliyor. Üretilen cam malzemeye göre farklı prosesler…

Daha fazla oku

Camın Tarihi

Geçmişi M.Ö.3.000'li yıllara kadar uzanan camın bronz çağda keşfedildiği biliniyor. Aslında camın buluşu ve camın tarihi ile ilgili 2…

Daha fazla oku

Yeni Sitemiz

11 ürün tipi, 130 marka, 870 model cam üreten markamız kalitesini yansıtan bir web sitesiyle yeniden karşınızda olmaktan büyük…

Daha fazla oku

Camın Tarihi

Camın Tarihi

Tarih

Uğurlu Cam tarafından 27 June 2019 tarihinde yazıldı.


Geçmişi M.Ö.3.000'li yıllara kadar uzanan camın bronz çağda keşfedildiği biliniyor. Aslında camın buluşu ve camın tarihi ile ilgili 2 teoriden bahsedenler de çoğunluktadır.

Romalı tarihçi Plenius'a göre Fenikelilere ait soda taşıyan bir tekne Suriye açıklarında fırtınaya yakalanır ve sahile vurur.

 

Mürettebat ateş yakar ve ateşin çevresini soda blokları ile çevirir. Ertesi gün baktıklarında soda ve kum ateşle bir araya geldiğinde cama dönüşmüştür. Böylece ilk suni cam keşfedilir. Bu olay M.Ö. 3.000'li yıllara dayanır.

 

İkinci teori ise yukarı Mezopotamya’da sır üreten ustaların ilk suni camı keşfettiği ile ilgilidir. Camla ilgili en eski bulgular minik biblolar şeklindeki firavun kafalarıdır. Üstünde tarih yazılı en eski cam ise M.Ö 1551-1527 arasında yaşayan Firavun Amen Hatep'e ait bir boncuktur.

 

 Cam Sanata Dönüşüyor

 

Camın keşfi ve sonrasında yapısal anlamda kullanılmaya başlaması ile yaşamımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Öyle ki, sıradan bardak tasarımı ile birlikte kapı pencere, binek araç, toplu taşıma araçları, tencere kapak, deniz taşıtları ve mimaride kullanılarak insanların yaşam kalitesini arttırdı.

 

Cam levha üretim ve uygulama güçlüğü nedeni ile özellikle 19. yy a kadar cam üretiminde sıkıntı yaşanıyor. Daha sonra üretim ve uygulama tekniklerinin geliştirilmesi ile cam adeta sanata dönüşüyor. Özellikle mimari cam endüstrisinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Üfleme cam, geniş cam ve levha cam derken günümüzde kullanılan muhteşem mimari camlara kadar geliniyor.

 

Binaların görsel kalitesini arttıran ve güneş ışınlarının bina içine girmesini sağlayan cam duvarlardan cam cephelere ve güneş kontrollü cam çeşitlerine kadar fonksiyonellikte sınır tanımayan cam üretimine geçiliyor.

 

İnsanoğlunun En güzel Keşfi Cam

 

İnsanoğlunun keşfettiği en eski maddelerden olan camın hayatımıza girmediği bir alan kalmadı. Kullanıldığı mekanda yarattığı gizemli etki ile mistik yapı malzemelerinden biri olarak sanatsal yapılarda başrol oynadı. Önemli mimari eserlerde farklı tasarımlarla karşımıza çıkan cam, yapıların eşsiz olmasında etkili oldu. Sadece kapı pencere ögesi olmaktan çıkarak mekanları tanımlayan bir doku haline geldi. İç ve dış mekanlardaki kullanım alanları ile görsel mükemmeliği yakalayan camın binalara kattığı değeri anlatmaya gerek yok diye düşünüyoruz.

 

Camın Yaşamımızdaki Önemi

 

Isı kontrollü camlardan güneş kontrollü camlara, cam tencere kapağı ve deniz taşıt camlarından binek araç camları ve mimari camlara kadar her alanda fark yaratan camın yaşamımızdaki değeri tartışılmazdır. Sağlık açısından son derece güvenilir olan cam, hammaddesi toprak olan bir üründür. Kafamızı çevirdiğimiz her yerde gördüğümüz camın yaşamımıza kattığı kalite ve konfor benzersizdir.

 

Yüzlerce marka ve model cam üretimi ile bir dünya devi olan Uğurlu Glass, lamine cam, temperli cam ve lamine temperli cam üretimi ile yaşam kalitenizi arttırıyor. Yurt içi ve yurt dışında sektörün dev markaları için üretim yaparak yüksek kaliteli ürünlerle daima müşteri memnuniyeti sağlıyor.

Bu sayfayı paylaş