Son Yazılar

Camın Kullanım Alanları

Endüstriyel ve günlük alanlarda en çok kullanılan malzemelerin başında cam gelmektedir. Gündelik hayatı kolaylaştıran, maksimum oranda güvenlik sağlayan camın…

Daha fazla oku

Camın Üretim Süreci

İnorganik bir madde olan cam, malzemeciler tarafından aşırı soğutulmuş bir sıvıya da benzetiliyor. Üretilen cam malzemeye göre farklı prosesler…

Daha fazla oku

Camın Tarihi

Geçmişi M.Ö.3.000'li yıllara kadar uzanan camın bronz çağda keşfedildiği biliniyor. Aslında camın buluşu ve camın tarihi ile ilgili 2…

Daha fazla oku

Yeni Sitemiz

11 ürün tipi, 130 marka, 870 model cam üreten markamız kalitesini yansıtan bir web sitesiyle yeniden karşınızda olmaktan büyük…

Daha fazla oku

Camın Üretim Süreci

Camın Üretim Süreci

Üretim

Uğurlu Cam tarafından 27 June 2019 tarihinde yazıldı.


İnorganik bir madde olan cam, malzemeciler tarafından aşırı soğutulmuş bir sıvıya da benzetiliyor. Üretilen cam malzemeye göre farklı prosesler uygulanıyor.

 

Cam Üretim Yöntemleri

 

Üfleme (Şişirme) Yöntemi

Dökme-Silindirleme Yöntemi

Çekme Yöntemi

Yüzdürme Yöntemi

Presleme Yöntemi

Lif Haline Getirme Yöntemi

Köpük Haline Getirme Yöntemi

Cam üretimi ve şekillendirmede kullanılan bu yöntemler kendi arasında da farklı dallara ayrılıyor. Geçmişten günümüze kullanılan bu üretim yöntemleri zaman içinde geliştirilip iyileştirilerek çok daha pratik ve teknolojik bir hale gelmiştir.

 

Cam Üretim Süreci

 

Doğal hammaddelerin kullanıldığı cam, mikserlerle karıştırılıp harmanlanıyor ve hazırlanan harmanlar fırınlarda ergitiliyor. Aşama aşama camın üretim süreci şu şekildedir.

 

1 Harman Hazırlama

 

Hammadde ve yardımcı maddeler uygun oranlarda harmanlanır. İyi hazırlanan harman cam kalitesini çok etkilemektedir. Harmanlama sürecinde harman maddeleri harman silolarına nakledilir. Iskarta ve cam kırıkları cam kırığı silolarına gönderilir. Harman maddeleri tartılır ve belirlenen oranlarda karıştırıcıya gönderilir. Harman ve cam kırığı karışımı fırın silosuna nakledilir.

 

 

2 Fırınlama

 

Harman ve cam kırığı karışımı doğalgaz ve elektrik kullanılan fırınlarda 1550°C’de ergitilir. Ergitilen cam kontrollü bir şekilde soğutulur. 1200°C'ye inen cam şekillendirme için şekillendirme makinelerine gönderilir.

 

3 Şekillendirme

 

Fırından gelen eritilmiş camın şekillendirildiği aşamadır. Kullanım alanına göre kalıplanan camlar kalıplardan çıkarılarak 600°C’de Sıcak kaplama ünitesinden geçer ve tavlama fırınına gönderilir. Şekillendirmede kalıplara döküm, presleme, üfleme, float teknolojisi, silindirleme yöntemi, merdanelerle cam şekillendirme ve cam çekme yöntemleri ile yapılıyor.

 

4 Yüzey Aşındırma ve Kaplama

 

Şekillendirme makinelerinden çıkan camın yüzeyindeki mikro çatlakların kapatıldığı proses yüzey aşındırmadır. Sıcak kaplama da denilen mekanik ve kimyasal yüzey aşındırma sonrası cam, tavlama fırınına gönderilir. Yüzey aşındırma, soğuk kaplama işlemi için bir astar niteliğindedir. Şekillendirme sırasında aniden soğuyan camın dayanımı düşebilir.İstenmeyen bu gerilimler kontrollü soğutularak giderilir. Bu işlem tavlama fırınlarında yapılır.

 

5 Soğuk Kaplama

 

Camın üretim hattında ilerlerken birbirine temas etmesi sonucu çizilmeler olabilir. Dayanımı olumsuz etkileyen bu çizikleri engellemek için cam yüzeyine kayganlık özelliği olan su bazlı bir soğuk kaplama sıvısı uygulanır. Soğuk kaplama sıvısı gıdaya uygun bir maddedir.

 

6 Kontroller Paketleme ve Depolama

 

Cam üretim sürecinin son aşaması ürün kontrolüdür. Kontroller; görsel kontrol, mastar kontrolü, basınç ve darbe kontrolü, şekillendirme kontrolü gibi kontrol sürecinden geçer. Hata ayırma makineleri hatalı ürünleri ayırır. Makineden geçen ürünlerden numune alınır ve kalite kontrolün onayı ile ürün paketlemeye gönderilir.

Kalite onayı alınmış cam ürünler el değmeden paketlenerek sevkiyata hazır hale getirilir. Konveyörler yardımı ile depo alanına gönderilir. Üretimi tamamlanan cam ürünler sevkiyat tarihine kadar muhafaza edilmek üzere cam ürünler için özel olarak tasarlanmış depolara gönderilir.

 

Depolarda uygun şartlarda muhafaza edilen cam ürünler sevkiyat tarihinden depolardan nakliyesi sağlanarak müşterilere teslim edilir.

Bu sayfayı paylaş