Son Yazılar

Camın Kullanım Alanları

Endüstriyel ve günlük alanlarda en çok kullanılan malzemelerin başında cam gelmektedir. Gündelik hayatı kolaylaştıran, maksimum oranda güvenlik sağlayan camın…

Daha fazla oku

Camın Üretim Süreci

İnorganik bir madde olan cam, malzemeciler tarafından aşırı soğutulmuş bir sıvıya da benzetiliyor. Üretilen cam malzemeye göre farklı prosesler…

Daha fazla oku

Camın Tarihi

Geçmişi M.Ö.3.000'li yıllara kadar uzanan camın bronz çağda keşfedildiği biliniyor. Aslında camın buluşu ve camın tarihi ile ilgili 2…

Daha fazla oku

Yeni Sitemiz

11 ürün tipi, 130 marka, 870 model cam üreten markamız kalitesini yansıtan bir web sitesiyle yeniden karşınızda olmaktan büyük…

Daha fazla oku

Camın Kullanım Alanları

Camın Kullanım Alanları

Kullanım

Uğurlu Cam tarafından 27 June 2019 tarihinde yazıldı.


Endüstriyel ve günlük alanlarda en çok kullanılan malzemelerin başında cam gelmektedir. Gündelik hayatı kolaylaştıran, maksimum oranda güvenlik sağlayan camın kullanım alanları giderek daha çeşitli hale gelmiştir.. Aynı zamanda estetik bir değeri de olan camın niteliği yüksek teknoloji cihazların kullanımı ile beraber büyük oranda artış göstermiştir.

 

Ticari ve Toplu Taşıma Araçlarında Cam Kullanımı

 

Cam malzemesinin en sık kullanıldığı alanların başında otomotiv sektörü yer alıyor. Özellikle ticari ve toplu taşıma araçlarına özel, ekstra korunaklı cam çeşitleri mevcuttur. Toplamda otuzdan fazla marka bu alanda seri üretimler yapmakta ve ilgililere mağazalardan satış yapmaktadır. Camların bu kadar sık kullanılmasının bir diğer nedeni ise kolaylıkla her ölçüde üretilebiliyor olmasıdır. Rahatlıkla kesilerek her ölçüdeki araçlara rahatlıkla monte edilebilir.

 

Temperli olan kapı camları ekstra koruma sağlamaktadır. Hem mevsim şartlarından hem de çevresel etkilerden etkilenmezler. Çeşitli testlerden ve denemelerden geçirildikten sonra satışa çıkarıldıkları için büyük oranda müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır.

 

Mimari Alanda Kullanılan Camlar

 

Camların büyük alanda kullanıldığı bir diğer alan mimarlık sektörüdür. Özellikle estetik açıdan verimli olan cam türleri bu alanda sıklıkla sipariş ediliyor. Söz konusu malzemeler hem iç hem de dış mimaride tercihe bağlı olarak kullanılabilir. Tıpkı araçlarda olduğu gibi temperli cam kullanımı oldukça yüksek orandadır. Özellikle dış mimaride dayanıklılığa önem veren firmalar çok katlı camları bu alanlarda uyguluyor.

 

Mimari alanlarda kullanılan lamine cam seçenekleri de mevcut. Bu camların en önemli özelliği hem renkli hem de renksiz olarak üretiliyor olmasıdır. Ölçüleri istenildiği oranda yapıldığı gibi kalınlık seviyeleri de ayarlanabilir. Kırılması ya da parçalanması durumunda parçalarını bir arada tutan bir yapıya sahiptir. Bu sayede istenmeyen kazaların önüne de geçiliyor.

 

Kafe ve Pastanelere Özel Soğutma Camları

 

Cam malzemeleri birçok işlevi nedeniyle farklı mekanlarda kullanılıyor. Soğutma amacıyla kullanılan camlar ise özellikle kafe ve pastanelerde değerlendirilmeye açıktır. Hem temperli hem de bombeli olan cam türleri içeride muhafaza edilen pasta ve benzeri gıdaların uzun süreli olarak bozulmadan saklanmasını sağlıyor. Üst kısımlarında ise genellikle lamine bombeli camlar kullanılır. Toplamda iki yıllık garanti süresine sahip olan bu cam çeşitleri gıda sektöründe de sıklıkla tercih ediliyor.

 

Cam Malzemesinin Diğer Kullanım Alanları

 

Traktör gibi tarım araçlarının yanı sıra birçok iş makinesinin koruma kabinleri de camlar ile yapılmaktadır. Temperli dizlik camlarının yanı sıra kapı camları da hem temperli hem de lamine arasından seçilmektedir. Kurşuna dayanıklı olan versiyonları ise birçok farklı endüstriyel alanda tercih edilmektedir. Özellikle endüstriyel mutfaklarda kullanılmakta olan tencere ve tava gibi kapakları da dayanıklı camlar ile üretiliyor. Isıya ve buhara karşı ekstra korunaklı olan bu ürünler çatlama ve kırılma gibi olumsuz etkilere tamamen kapalıdır. Diğer kullanım alanları arasında deniz taşıtları ve kabinler sıralanabilir.

Bu sayfayı paylaş