ÜRETİM PROSES

Üretim

ÜRETİM PROSES

Kesim:

Plakalar halinde bulunan hammadde camın istenen referans şekle göre CNC tezgahlarda ilk şeklini aldığı prosestir.

Kenar işleme:

İstenen kenar işleme şeklinin cama uygulandığı ve camın ebatsal olarak nihai şeklini aldığı prosestir. Bu proseste istenen kenar işleme şekline göre CNC Rodaj Tezgahlarında, Zımpara Makinalarında, Manüel rodaj makinalarında veya Dik Rodaj Makinalarında işlem yapılır.

Delik ve Oyuk İşleme Hatları:

Camda delik işlemi CNC veya NC matkaplarda yapılmaktadır. Camlarda istenen oyuk işlemleri ise Su Jeti Makinalarında yapılmaktadır.

Baskı:

Cam üzerinde istenen serigrafi baskı işlemleri tozdan arındırılmış, temiz oda özellikli, belirli standartlarda sıcaklık ve nem kontrollü odalarda uygulanmaktadır.

Temper Fırınları:

Yapılacak referansa göre düz veya bombeli olmak üzere temperleme işlemi yüksek sıcaklıklı temper fırınlarında işleme alınmaktadır. Bu fırınlar ile cama hem temper özelliği kazandırılmakta hem de bombeli istenen camlarda silindirik bombe, J Bombe, Kompleks Bombe (birden fazla farklı bombenin bulunduğu) verilerek camın bükümsel olarak da şekli istenen hale getirilmektedir. Bu işlemler için yatay ve dikey çalışan fırın teknolojilerinin yanında kaplamalı camların üretiminin yapılabildiği konveksiyonel (Full Convection) temper fırınları da bulunmaktadır. Ürün şekline göre kalıplı ve kalıpsız olarak üretim yapılmaktadır.


Lamine Cam Büküm Fırınları:

Lamine yapılması istenen bombeli camların bükümü için kullanılan fırınlardır. Kalıplı üretim teknolojisi kullanılmaktadır.


Laminasyon:

- PVB ODASI:

Düz veya bombeli camların laminasyon işlemleri için belirlenmiş olan sıcaklık ve nem standartlarına haiz temiz laminasyon odası kullanılmaktadır. Bu oda içerisinde lamine edilecek camların temizlik ve kontrolleri yapılarak pvb montaj işlemi yapılmaktadır.

- GİZLİ REZİSTANS:

Isıtmalı istenen lamine camlarda gizli rezistans tellerinin örüm işlemleri yapılır.

- VAKUM:

Lamine camların vakum işleminin yapıldığı prosestir.

- OTOKLAV:

Lamine camlar için son prosestir. Belirlenen ısı ve basınç değerlerinde camın lamine işlemin yapıldığı prosestir.


Isı Yalıtım Camları Hattı:

Çift Cam veya Çok Katlı ısı yalıtım camlarının üretildiği prosestir. Bu proseste istenen teknik özelliklere göre camlar spacer vasıtası ile birleştirilip gerekli ısı yalıtımı sağlamaktadır.


Balistik Cam Üretim Hattı:

istenen balistik sınıfa göre farklı kalınlıklarda sertifikalı kurşuna dayanıklı camlar üretilmektedir. Bu işlem için cam ve pvb yanı sıra poliüretan ve polikarbon materyalleri de cam kombinasyonuna eklenmektedir. 


Enkapsül ve Cam Aksesuarları Hattı:

Cam üzerine istenen aksesuar, konektör, ayna demiri, sensör ayağı veya sensör demiri, montaj lastiği, montaj plastik çitaları gibi farklı materyaller özel yöntemler ile cam üzerine eklenir.


Paketleme:

OEM ve Ana Sanayi firmaların isteklerine veya farklı müşteri isteklerine göre camların paketleme işlemleri yapılır. Paketleme öncesi binek türü tüm lamine öne camların optik kontrolleri %100 gerçekleştirilir. Camlar özel kabinlerde kontrol edilerek paketleme işlemi yapılır. Camların son final kontrol işlemleri de bu proseste gerçekleştirilmektedir. Camlar demir kasa, ahşap kasa, karton, poliüretan kenar fitili, shrink naylonlama gibi farklı yöntemler ile paketleme işlemi gerçekleştirilir.